Sukces wyprawy z okazji stulecia niepodległości Polski

Miesiąc zmagań, 3 zdobyte dziewicze szczyty i nazwane nowe, polskie drogi – z takim dorobkiem wyprawę alpinistyczną zakończyła ekspedycja, która działała w pakistańskich górach wysokich z okazji uczczenia obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Wyprawa okazała się ogromnym sukcesem. Niewątpliwie wyczyny te zapiszą się zarówno w historii alpinizmu, jak i pamięci każdego uczestnika. My, jako Greygoose Outsourcing, jesteśmy dumni, że mogliśmy być głównym sponsorem ekspedycji, a prezes zarządu aktywnie wziął udział w wydarzeniu.

 Do Karakorum wyruszyła grupa złożona z dziewięciu polskich wspinaczy (Tomasz Hełka, Wiktor Jurasz, Paweł Kułaga, Bogusław Magrel, Anna Migdał, Jan Pecka, Dawid Plewczyński, Monika Szławieniec-Reczuch, Sławomir Wiktor) oraz dwóch pakistańskich (Karim Hayat i Rahmat Ullah Baig). Ekipie towarzyszyło 35 tragarzy oraz 7 osiołków. Nie zrażając się zastałymi na miejscu zimowymi warunkami atmosferycznymi wspólnie stawili czoła trudom, zapisując się tym samym w historii alpinizmu.

Wędrówka w  Karakorum nie należy do najłatwiejszych – łańcuch górski jest jednym z najbardziej zlodowaconych i wystawionych na działanie wiatru (jet stream) na kuli ziemskiej. Ekspedycja nocowała na wysokościach: 3900, 4200 i 4400 m n.p.m., zanim po 4 dniach trekkingu dotarła na wysokość 4260 m n.p.m., gdzie ulokowana została główna baza. Korzystając z poprawiającej się pogody, grupa postanowiła wejść na grań, która rozdziela doliny lodowców Yawash i Ghidims Północnego. W ten sposób osiągnięty został najwyższy punkt dużego skalnego bastionu, nazwanego na cześć niepodległej Polski – Polish Massife (5360 m n.p.m.).

Początkowym celem ekspedycji było wejście na niezdobyty wcześniej Yawash Sar II. Według wstępnych szacunków jego wysokość wynosi 6178 m n.p.m. Jednym z założeń było wykonanie oficjalnych pomiarów za pomocą specjalistycznego sprzętu GPS. Niestety, pod ścianą Yawash Sar II okazało się, że zastane warunki są zbyt niebezpieczne, aby ryzykować wejście. Zbyt duża warstwa śniegu i zagrożenie lawinowe skłoniło uczestników do zmiany pierwotnych planów. Za nowy cel obrano sąsiedni szczyt – Two Headed Massife.

W końcu, po niezbędnej aklimatyzacji, 31 maja 2018 r. o godzinie 3:00 nad ranem, alpiniści wyruszyli w drogę na Two Headed Massife, żeby 7 godzin później, jako pierwsi na świecie, zdobyć wierzchołek o wysokości 5700 m n.p.m.. Sama droga wspinaczkowa nazwana została ,,Hunza Freedom” na cześć gościnnego regionu, z którego pochodzili pakistańscy koledzy.

Pierwsze osiągnięcie zachęciło grupę do dalszej eksploracji terenu. Po powrocie do bazy i zasłużonym dwudniowym odpoczynku alpiniści ruszyli w stronę następnego celu – dziewiczej, góry Lal Siran Katethk Sar. To wejście okazało się o wiele trudniejsze pod względem technicznym, strome i pełne zapadającego się śniegu. Wspinaczka dała całej ekipie we znaki, ale rozciągający się ze szczytu góry widok na panoramę Karakorum, łącznie z widniejącym na horyzoncie K2, wynagrodził wszelkie trudy. Droga na wierzchołek przepięknego Lal Siran Katetkh Sar liczącego 5465 m. npm. nazwana została ,,Polish Independence 1918”.

Po dwudniowym powrocie owianą złą sławą Karakorum Highway do Islamabadu, stolicy Pakistanu – przed odlotem do kraju – osobiste gratulacje członkom ekspedycji złożył JE Piotr A. Opaliński – Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Pakistanie, który aktywnie wspiera i kibicuje polskim alpinistom.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyprawy: https://ggo.com.pl/galeria/